Povánoční detox smoothie.

14.01.2018

To je tak, když si k Vánocům přejete kuchařku smoothie receptů. Upřímně, já ani nevím, proč jsem si ji přála, když jsem nikdy žádné doma nedělala a pokud si vzpomínám, ani jsem to nějak neměla v úmyslu. 

Taky jsem ani nemohla, protože kromě tyčového, jsem jiný mixér doma nikdy neměla. Ale! Ta knížka je tak chytlavá, že jsem si už 26. prosince objednala mixér. A protože se mi už osvědčil velký robot Kitchen Aid, který jsem dostala v listopadu k narozeninám (píšu o tom tady), rozhodla jsem se opět pro tuto značku. Popravdě, důvodem bylo i to, že k sobě v kuchyni budou oba stroje skvěle ladit. Je to fakt borec s obří sílou. Mimochodem, objednala jsem si ho z německého Amazonu a přivezli mi ho už v pátek 30. prosince.

Byla jsem tak natěšená začít žít zdravě, že hned 2. ledna jsem vyrazila se seznamem surovin do obchodu. Malá odbočka: všem našim známým jsem začala už před Silvestrem rozdávat všechny zbytky jídla s tím, že už to nebudu potřebovat. Myslím, že když nad tím teď tak přemýšlím, začínám rozumět jejich starostlivým pohledům. Zřejmě si mysleli, že se chystám umřít. Mé naléhání, ať si vezmou i tu šišku uheráku, zbytky dušeného kance, načaté oříšky, nedopité červené, nedojedenou zmrzlinu, bylo asi fakt divné. Jenže já se znám. Nechám něco v lednici a detox nedetox, prostě to slupnu. 

Ale zpátky k tématu. Kniha tedy začíná týdenním detoxem. Pochopila jsem, že musím být připravená, jestli to chci zvládnout. Času moc nazbyt nemám a tak se mi jako jediná možnost jevil nákup na dva dny předem, večer všechno očistit, oloupat, rozkrájet a dát na noc v krabičkách do lednice. Ráno rozmixovat a rozdělit do denních dávek. Přidala se ke mně ještě Valentýnka, mladší z dcer, tak jsem ten týden měla bezva oporu a parťáka. První dny bylo trochu náročnější udržet morálku (22.oo hod - Valča: já mám hlad, já: nemluv o tom, V.: ty nemáš hlad?, já: děsnej, V.: co budeme dělat? já: rychle pozhasínej, půjdeme si lehnout... no a takhle pořád první dny v podobných obměnách). Ale pak nastal zlom. Neuvěřitelně se mi zvedla nálada a měla jsem úplné přívaly energie. Týden nakonec utekl rychle a já dělám smoothie dál. Valentýnka si na něj zvykla a bere si ho na snídani a zbytek dopoledne, já ho jedu stále, jen jsem si přidala polévky, hlavně takové ty Pho a jiné asijské, bez nudlí. Baví mě to a hlavně, jsem celkem vyladěná, dobře spím a váha jde taky dolu. Většina smoothies je založená na zelenině, hlavně různé zelené listové. Některé druhy, třeba s kapustou, si asi dobrovolně znovu nedám, ale špenátové je skvělé. Máte-li dotazy, sem s nimi.